בחרו עמוד

סמי איליה משרד עו"ד

Samy Ilia, Law Office

יעוץ/ייצוג והכנה לחקירה במשטרה

צרו איתנו קשר

077-2015483

דרך יפו 51, חיפה 3341211

  

עו"ד סמי איליה

בעל ניסיון מיוחד רב ומוכח בתחום דיני משטרת ישראל, חקירה פלילית וביטחונית, שיטות חקירה בישראל, קהיליית הביטחון התביעה הפלילית בישראל והמשפט הפלילי.

אין ספק שחקירה במשטרה היא סיטואציה לא נוחה, על אחת כמה וכמה כאשר הנחקר אינו בעל ניסיון קודם בחקירות משטרה ועם ההליך הפלילי. אך החקירה הפלילית היא למעשה עקב אכילס של רוב החשודים בפלילים, משום שלרוב, היא זו אשר תכריע האם חקירת המשטרה תסתיים בלא כלום, או שהיא תוביל להגשת כתב אישום פלילי

אם קיבלת זימון או נעצרת לחקירה יש לפנות לעורך דין באופן מיידי

אם נעצרתם או זומנתם לחקירה, אנו סבורים וממליצים, כי הדבר החשוב ביותר שכדאי לעשות הוא לפנות בהקדם לעורך דין פלילי. זכרו כי זכותכם להיפגש עם עורך דינכם לפני חקירה, או לכל הפחות, על המשטרה לאפשר לכם לשוחח עמו טלפונית. יתרה מכך, כבר בתחילת החקירה הפלילית, על החוקר ליידע אתכם/ן על זכותכם לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין פלילי. לכן, אל תזלזלו בכך, מכיוון שברוב המוחלט של המקרים, ייעוץ משפטי לפני חקירה עשוי להיות שווה זהב.

ברוב המקרים בישראל, המשטרה פותחת בחקירה פלילית רק בעקבות הגשת תלונה, כאשר המתלונן הוא בדרך כלל נפגע העבירה. המשטרה נוהגת לרשום כל תלונה, אך כאשר מדובר בעבירות קלות, יש למשטרה שיקול דעת שלא לפתוח בחקירה במידה והיא סבורה שאין בה "עניין לציבור". בעבירות סמים, במקרים רבים, החקירה נפתחת בעקבות "הלשנה" או בעקבות תשדורות הודעות טקסט או וואצאפ במכשירו הנייד של אדם שנתפס עם סמים, כאשר המשטרה מנסה ללכוד באמצעותן חשודים נוספים.

ברגע שהאדם שעליו הוגשה התלונה נחקר במה שנקרא: חקירה באזהרה, הוא למעשה בחזקת חשוד. כאשר המשטרה מחליטה להמשיך בחקירה הפלילית של החשוד, היא בד"כ תזמין את המתלונן למתן עדות נוספת לצורך השלמת פרטים, ולאחר מכן, עשויה לנקוט בפעולות חקירה נוספות, כגון: חקירת עדים שנכחו באירוע, הזמנת החשוד לחקירה נוספת, חיפושים ואיסוף ראיות. במקרה של תפיסת סמים למשל, המשטרה עשויה לזמן לחקירה אנשים שהופיעו בהקשרים חשודים במכשירו הנייד של האדם שנתפס עם הסמים.

לעתים, נערך עימות בתחנת המשטרה בין המתלונן לחשוד, או בין החשוד לבין האדם שהוא כביכול "המלשין", וזאת לעיתים, כאשר לא תמיד אותו אדם אכן "הלשין". במקרים בהם מדובר בגרסה "קשה" מול גרסה "קשה", נערכות לעיתים גם בדיקות פוליגרף, למרות שכידוע, הבדיקה אינה בגדר ראיה קבילה בבית המשפט.